img

Dlaczego warto zainwestować w panele akustyczne?

Gdy analizujemy nowe propozycje odnoszące się do dekoracji ściennych i sufitowych, nie możemy nie dostrzec furory, jaką robią dekoracyjne panele akustyczne. Warto o nich pomyśleć zwłaszcza wówczas, gdy irytują nas głośne rozmowy sąsiadów oraz echo w mieszkaniu. Na czym zatem polega ich wyjątkowość?

Już podczas projektowania mieszkania lub budowy domu warto mieć na uwadze to, jak duże jest znaczenie odpowiedniej izolacji akustycznej. Nowoczesne budownictwo to dziś wysokie standardy w tym zakresie, nie można jednak zapominać o tym, że w starszych budynkach często nie można mówić o tak dużym komforcie. Brak odpowiedniej izolacji nie jest już jednak problemem, możemy bowiem wspomóc się nowoczesnymi rozwiązaniami nie narażając się przy tym wcale na przesadnie wysokie koszty.

Panele akustyczne – co to jest?

Mówiąc o panelach akustycznych mamy na myśli szczególny rodzaj okładziny pojawiającej się zarówno na ścianach, jak i na suficie. Do ich produkcji zazwyczaj wykorzystuje się te materiały, o których wiadomo, że nie mają one problemu z pochłanianiem dźwięku, a więc takie, które są w stanie skutecznie wyciszyć pomieszczenie. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki znajdujących się w ich wnętrzu piankom wykonanym z tworzyw sztucznych. Panele projektowane są w sposób, który jednocześnie nie przyczynia się do zniekształcania dźwięków w zajmowanych przez nas pomieszczeniach, co również można uznać za argument przemawiający za ich zakupem.

Dekoracyjne panele akustyczne

Kiedy przydają się panele akustyczne?

Nie ma takiego mieszkania, w którym panele akustyczne nie spełniałyby swojej roli, choć najczęściej myślą o nich osoby zamieszkujące starsze budynki i przez to zaznajomione z problemem hałasu, sąsiedzkich rozmów słyszanych przez ścianę, czy też zbyt głośnej muzyki puszczanej w porach, w czasie których marzymy już tylko o tym, aby się wyspać. Panele są zresztą nie tylko funkcjonalne, choć nie da się ukryć, że jest to ich ważna cecha. Ich atutem jest również to, że można je łatwo zamontować, a do tego ich zakup możliwy jest nawet wówczas, gdy marzą się nam rozwiązania o nietypowym wzornictwie. Nie można nie docenić i tego, że panele tego rodzaju nie tylko chronią nas przed hałasem z zewnątrz, ale również wyciszają pomieszczenie. Dzięki temu dźwięki naszej ulubionej muzyki są doskonale słyszane przez nas samych, a nie przez osoby z naszego otoczenia.

Dekoracyjne panele akustyczne

Coraz bogatsza oferta paneli akustycznych sprawia, że nie ma takiego gustu, którego nie byłyby one w stanie zadowolić. Na liście najpopularniejszych i najwyżej cenionych rozwiązań szczególną popularnością cieszą się jednak przede wszystkim panele 3D. ich znakiem rozpoznawczym jest nie tylko skomplikowana faktura, ale i bogate zdobienia, efekt trójwymiarowości prezentuje się zaś wyjątkowo interesująco. To znakomity sposób na dodanie głębi ścianom i ożywienie pomieszczenia.

Weronika Stańczyk

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również