img

Panele ścienne – oryginalna ozdoba

Wśród wielu pomysłów i trendów dotyczących wystroju wnętrz, wyróżniają się panele ścienne o rozmaitych wzorach. Coraz częściej decydujemy się na tę nowoczesną wersję boazerii, wykładając panelami całe pomieszczenia lub wymyślając ciekawe aranżacje i ozdoby z ich udziałem. Panele z gipsu, drewna, tapicerowane lub z tworzywa MDF pasują do niemal każdego stylu, od nowoczesnego i nieco industrialnego, aż po tradycyjny. 

Gips łatwy w obróbce

Do najchętniej i najczęściej wybieranych materiałów należy gips. Nic dziwnego – można z niego stworzyć niemal wszystko, także gipsową okładzinę z efektem 3D. Ciekawe wzornictwo pozwala całkowicie przemienić pomieszczenia. Gips można też malować dowolnymi garbami, złocić czy efektownie podświetlać. Ciekawym pomysłem będzie zamocowanie na jednej ze ścian dużych płyt 50 x 50 cm, z wytłoczonym wzorem delikatnej fali. Jeśli dodatkowo dodamy oświetlenie LED z góry lub od podłogi, efekt trójwymiaru i głębi będzie niesamowity.

ehomuteboards.pl

Można również zdecydować się na geometryczne, równe kwadraty, w których będą zamontowane żarówki. Taka aranżacja, także bez oświetlenia, dobrze prezentuje się w sypialniach, w pobliżu łóżka. Warto pamiętać, że okładzina gipsowa nie musi pokrywać całych ścian. Wielu producentów oferuje sprzedawane na sztuki elementy dekoracyjne, które pozwalają skomponować ciekawy wzór. Dzięki temu nawet w małym pomieszczeniu można zastosować panele 3D, bez obaw o zabranie przestrzeni i wrażenie chaosu.

Pomysł na nowoczesne wnętrze

Naturalne, piękne drewno

Trudno oprzeć się urokowi drewnianej okładziny na ścianie. Jej obecność tworzy specyficzny, przytulny klimat, stąd częsty wybór tej opcji do sypialni, gabinetów i salonów. Drewno, najbardziej naturalny z materiałów, służy także do wygłuszania wnętrz. Jest hipoalergiczne, dzięki czemu poprawia jakość snu. Wybór jest tu ogromny – od wypukłych cegiełek tworzących „szachownicę”, aż po ażurowe, kunsztowne wzory.

Tapicerka do sypialni

Bardzo interesujące są także panele tapicerowane. Miękka okładzina świetnie prezentuje się na przykład u wezgłowia łóżka w sypialni. W salonie z kolei może stworzyć unikalny klimat starego teatru. Odpowiednio dobrany kolor materiału prezentuje się wspaniale we wnętrzach w stylu glamour oraz wszędzie tam, gdzie panuje klasyczna elegancja.

Łatwa w obróbce płyta MDF

Panele z płyty MDF są wytrzymałe, mają bardzo dekoracyjny wygląd, a przy tym pozwalają się bardzo łatwo obrabiać. Stąd ogromny wybór różnych wzorów i kolorów tych paneli – dostępnych także na indywidualne zamówienie i według projektu klienta.

Monika Brzezińska

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również