img

Panele ścienne w mieszkaniu - dlaczego warto?

Często możemy usłyszeć o tym, że wraz z końcem ubiegłego wieku panele ścienne przestały być modne. Gdy jednak zapoznamy się z najnowszymi wytycznymi projektantów wnętrz, szybko odkryjemy, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które nadal są na czasie. Co więcej, ich znakiem rozpoznawczym jest to, że są nam w stanie zaproponować wyjątkowo szerokie możliwości aranżacyjne.

Ich dzisiejsza postać jest inna od tej, z jaką mieliśmy do czynienia w latach dziewięćdziesiątych.

Tradycyjne panele ścienne z laminatów i PVC

Dziś możemy mówić zarówno o różnych wzorach, jak i kształtach paneli, zmieniają się przy tym materiały, z których są one wykonane. Popularna w minionym stuleciu postać paneli jest zresztą nadal dostępna w sprzedaży. Laminaty i PCV czekają na nas w marketach budowlanych, jeśli zaś mamy w stosunku do nich szczególne oczekiwania, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zamówić je bezpośrednio u ich wytwórcy. Zmiana dotyczy przede wszystkim tego, że niewiele osób układa je na całych ścianach, choć klasyczne panele nadal prezentują się znakomicie, gdy pojawiają się jedynie na ich fragmentach. Panele laminowane charakteryzują się tym, że ich zewnętrzna strona jest pokryta laminatem. Uzupełnieniem oferty są w takim przypadku listwy oraz cokoły, a ich znakiem rozpoznawczym jest to, że są one wykończone w identyczny sposób, jak panele.

Oczywiście, sam wygląd okładziny nie zawsze jest taki sam, choć w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z imitacjami popularnych gatunków drzew. Powłoka paneli laminowanych odznacza się dość dużą odpornością na ścieranie i zarysowanie, choć nie powinno się jej nie tylko mocno szorować, ale również poddawać działaniu detergentów. Jeśli pojawią się jakieś zanieczyszczenia, wskazane jest usuwanie ich na sucho, gdy zaś mamy do czynienia z wyjątkowo trudnymi plamami, najlepiej wykorzystać do ich zmywania delikatne płyny.

Urządzanie mieszkanie

Panele laminowane nie muszą być zresztą ani konserwowane, ani laminowane, choć należy mieć na uwadze to, że bezpośredni kontakt z wodą stanowi dla nich poważne zagrożenie. Jeśli więc chcemy mieć panele także w kuchni i łazience, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tymi, które zostały wykonane z PCV. Tego rodzaju profile są od wewnątrz usztywniane poprzez żebrowania podczas gdy ich strona wewnętrzna zwykle pokryta jest trwale zgrzaną z tworzywem folią dekoracyjną. Dziś mamy do czynienia z foliami o różnych parametrach, są one więc zarówno jednobarwne, jak i wyposażone w różnego rodzaju wzory drukowane. Ponieważ omawiany tu materiał jest wodoodporny, nie powinniśmy obawiać się o to, że kontakt z wilgocią wpłynie niekorzystnie na wygląd paneli.

Panele z płyt MDF

Swego rodzaju nowością są panele wykonane z płyt MDF i to właśnie one coraz częściej wypierają klasyczne panele laminowane. Nic w tym jednak dziwnego, skoro pojawiają się one w różnych formach, a i zastosowane w nich wzornictwo jest zróżnicowane. Panele tego rodzaju zwykle pokrywa się folią imitującą drewno, a sama okładzina nie tylko jest trwała, ale i spełnia wymogi wszystkich pomieszczeń, w domu. Jednym problemem jest kontakt z wodą, o czym należy pamiętać podczas instalacji.

Weronika Stańczyk

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również