img

Panele trójwymiarowe wykonane z cegły, drewna i kamienia

Trwa właśnie moda na panele trójwymiarowe. Ten niemal zapomniany sposób wykańczania wnętrz wraca do łask z wielkim przytupem, co powoduje, że to wszechstronne rozwiązanie otrzymuje bardzo dużo interesujących wariantów. Obecnie na rynku można znaleźć panele trójwymiarowe wykonane z cegły, kamienia lub drewna, a także z materiałów sztucznych imitujących przedstawione propozycje.

Panele z cegły

Klasyczne okładziny z cegły mają najczęściej za zadanie imitowanie ścian po prostu wykonanych z cegły. Jest to rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych i do wnętrz bardziej klasycznych, rustykalnych. Wszystko zależy od tego, jak cegła jest wykończona. Bielone, gładkie cegły sprawdzają się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych odnoszących się do stylu skandynawskiego, ale w stylu prowansalskim sprawdzają się równie dobrze. W typowych wnętrzach nowoczesnych stosuje się ostrzejsze kolory oraz faktury, które następnie łączy się z betonem, drewnem lub metalem, a nawet szkłem.

Okładziny z cegły mogą opierać się na prawdziwej cegle lub na jej równie atrakcyjnej gipsowej imitacji. Wprawne oko dość łatwo odróżni te dwie opcje i nie ulega wątpliwości, że panele trójwymiarowe z prawdziwej cegły są lepsze. Tym bardziej, że panel może zakończyć się w dowolnym miejscu i kończyć go będzie cegła, a nie wyraźnie inny od fasady otwarty bok gipsowej imitacji. Korzystanie z narożników jest z tego powodu popularne, ale ich użycie pozwala udawać, że cała ściana jest z cegły, więc klasyczne cegły z tego rozwiązania też korzystają.

Kamienie dekoracyjne

Panele z kamienia

Typowe okładziny z kamienia są trudne do dostania, ponieważ są ciężkie i dość drogie. Imitujące je okładziny wykorzystujące zlepek kruszonego kamienia nie tylko są tańsze i lżejsze, ale jeszcze zdecydowanie łatwiej jest je obrabiać, dzięki czemu tego typu panele znajdują wyjątkowo wiele zastosowań w wnętrzach domów i mieszkań. W zasadzie nie ma wnętrza, do którego kamienne okładziny by nie pasowały. Takie panele trójwymiarowe mogą mieć dowolną fakturę i dowolną kolorystykę, co jest związane z ich procesem tworzenia. Stosuje się je w typowo rustykalnych rozwiązaniach, a także łączy się je z gładkim plastikiem i metalem we wnętrzach nowoczesnych.

Ograniczeniem tego rodzaju okleiny jest jej niska odporność na wodę. Wilgotność sama w sobie nie jest dla paneli niebezpieczna, ale już wilgotność na nich skraplająca się, a tym bardziej woda płynąca, niszczy je bardzo szybko. Dlatego wykorzystywanie ich w łazience i kuchni jest możliwe, ale jest też ograniczone.

Panele z drewna

Opcje drewniane są popularne ze względu na swoją lekkość oraz bardzo interesujące wzory. Tworzy się je poprzez sklejanie ze sobą pojedynczych elementów drewnianych. Daje to możliwość przygotowania wręcz dowolnych wzorów tym bardziej, że można łatwo sterować wielkością sklejanych elementów, ich ilością, jak również rodzajem drewna, z którego pochodzą. W ten sposób można wyprodukować lekkie i stosunkowo płaskie panele trójwymiarowe, jak również ciężkie, masywne panele o dużej grubości.

Bartosz Wojciechowski

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również