img

Zalety i wykorzystanie płyt MDF w aranżacji wnętrz

Trójwymiarowe zdobienie ścian kusi swoją oryginalnością. Jak można najłatwiej je zrealizować? Z pomocą paneli ściennych i sufitowych, najlepiej z łatwej w obróbce, lekkiej płyty MDF. Czym charakteryzuje się ta płyta i dlaczego warto przyjrzeć jej się bliżej?

Materiał MDF – co to jest?

To sprasowane włókna drzewne, do których dodano organiczne substancje spajające i utwardzające. Surowa płyta ma gładką powierzchnię, jest spójna i łatwo poddaje się obróbce, na przykład w postaci frezowania. Płyty można pokrywać specjalną, ściśle przylegającą folią, a także malować, lakierować, fornirować. Mają bardzo szerokie zastosowanie – bywają wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne czy do wytwarzania mebli, ale także jako elementy wykończeniowe. Wśród nich prym wiodą listwy, kasetony i panele ścienne.

Zalety materiału MDF

Płyty MDF są tak chętnie wykorzystywane do produkcji elementów wykończeniowych, ponieważ łatwo poddają się obróbce. Można wyczarować z nich piękne panele 3D, a także ażurowe elementy dekoracyjne. Niezależnie od tego, czy układa się je w całym pomieszczeniu, czy tylko w wybranych miejscach, tworzą wrażenie luksusu i dobrego smaku. Wielu producentów oferuje nie tylko szeroki wybór gotowych wzorów, ale także możliwość stworzenia płyt na indywidualne zamówienie klienta. Dotyczy to także frontów mebli czy elementów zasłaniających rury lub grzejniki. Płytę MDF można pomalować niemal każdą farbą, zmieniając przy tym szybko charakter aranżacji. Istnieje także możliwość pokrycia jej fornirem, złocenia, srebrzenia lub piaskowania. Wszystko to tworzy paletę możliwości ograniczoną jedynie wyobraźnią.

Panele ścienne

Płyta MDF ma także praktyczne zalety. Podnosi izolację termiczną i akustyczną, jest wodoodporna i trwała. Jej montaż jest łatwy i stosunkowo szybki, a sam materiał lekki, można więc zamontować go także na ściankach gipsowo-kartonowych lub płytach OSB. Przycinanie paneli lub wiercenie w nich otworów także nie stwarza problemu – można to zrobić bez ryzyka zniszczenia całej płyty.

Zastosowanie płyt MDF w aranżacjach

Wszystko zależy od pomysłu i wyobraźni. Można wyłożyć wszystkie ściany panelami MDF lub jedynie wybrać kilka i przykleić w określonym miejscu. Dobrze sprawdza się łączenie wzorów lub podświetlanie z podłogi albo sufitu stworzonego wzoru 3D. Panele mogą tworzyć efektowne tło kominka lub ramę niewielkiego obrazu. Istnieje możliwość montowania ich w pionie, poziomie, a także dobierania różnych, tak, by łączenia nie były widoczne. Coraz częściej stosuje się je także jako element mebli – ażurowe fronty są dość odważne, jednak niezwykle efektowne i oryginalne. Co więcej, dzięki swojej wodoodporności panele z płyty MDF mogą także znajdować się w kuchni lub łazience.

Weronika Stańczyk

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również