img

Biurko dla dziecka w wieku szkolnym

Przed początkiem roku szkolnego trzeba zadbać o wiele kwestii. Jedną z nich jest zapewnienie uczniowi odpowiedniego miejsca do pracy, co oznacza oczywiście biurko i krzesło. Rodzice zwykle bardziej skupiają się na tej drugiej kwestii, ale w praktyce ważniejsza, chociaż mniej medialna jest kwestia pierwsza. To biurko zazwyczaj decyduje o tym, czy dziecko siedzi prosto i czy jego kręgosłup nie cierpi.

Roli biurka nie można bagatelizować, ponieważ dziecko w szkole podstawowej spędzi przy nim dwie godziny dziennie, a gimnazjalista nawet trzy godziny i więcej, więc trzeba naprawdę postarać się o dobranie dobrego modelu, by dziecko mogło się odpowiednio rozwijać i czas spędzony przy biurku nie był kojarzony z katorgą.

Cechy dobrego biurka

Najważniejszym elementem decydującym o wyborze biurka jest wiek dziecka, które będzie z niego korzystało. Na samym początku dziecko potrzebuje tak zwanego biurka „małego skryby”, a kwestie chociażby nauki pracy z komputerem dziecko będzie mogło spokojnie realizować przy komputerze rodziców po dopasowaniu odpowiedniego siedziska.

Ważny jest dobry blat biurka. Musi być on dostępny dla dziecka i musi być wytrzymały. Taki blat powinno się łatwo czyścić. Zazwyczaj polecane są blaty z laminowanego MDF oraz blaty z drzewa sosnowego.

Nie można zapominać o przestrzeni na przechowywanie rzeczy. W biurku powinny znaleźć się szuflady na rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w pracy. Jedna powinna być zamykana na klucz. Jeśli biurko ma organizery, to dobrze, a jeśli nie ma, warto pomyśleć o ich dokupieniu.

Modele biurek dziecięcych

Dziecko trochę starsze będzie potrzebowało komputera. Musi on być elementem przewidzianym przez producenta biurka. Z laptopem nie jest to wielki problem, ale jeśli będzie się stawiało na komputer stacjonarny, biurko musi być odpowiednio szersze i musi być przygotowane na jego umieszczenie. Jest to kwestia umieszczenia w odpowiednim miejscu jednostki centralnej i rozlokowania kabli.

Bezpieczeństwo pracy

Jedno biurko na wszystkie lata nauki to pomysł kuszący dla rodziców, ale w praktyce raczej niewykonalny, bo dziecko szybko rośnie. Taki pomysł może być niebezpieczny, jeśli kupi sięga duże biurko, do którego w założeniu dziecko musi dopiero dorosnąć. W ten sposób zaprasza się wady postawy.

Odpowiednia wysokość blatu dla małych dzieci to 75 centymetrów, a dla dzieci trochę starszych 85 centymetrów. Wysokość krzesła nie ma tu znaczenia, ponieważ dzisiaj praktycznie każde krzesło pozwala na jego wygodne dostosowywanie do potrzeb na szybko.

Jeśli chodzi o rozmiary blatu, na początek zazwyczaj wybiera się blaty 75x50, a potem blaty 100x75. Coraz popularniejsze są biurka z blatami pozwalającymi na ich nachylanie. Tutaj wystarczy tylko kilkanaście stopni nachylenia.

Weronika Stańczyk

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również