img

Wybór mebli dla dziecka, a ich bezpieczeństwo

Gdy zastanawiamy się nad tym, czym powinny charakteryzować się meble do dziecięcego pokoju, zwykle podkreślamy, że powinny być one ładne i praktyczne. Oczywiście, w obu przypadkach mówimy o cechach, których znaczenia nie da się kwestionować, nie można jednak zapominać i o tym, że wcale nie mniej istotne są te kwestie, które wiążą się z ich bezpieczeństwem.

Trudno dziwić się, że to estetyka i funkcjonalność w największym stopniu przemawiają do świadomości dorosłym. Dziecięcy kącik powinien być przecież ładny, a meble są atrakcyjne przede wszystkim wtedy, gdy harmonijnie współgrają z innymi elementami wyposażenia. Nie oznacza to jednak, że kwestie związane z bezpieczeństwem powinny być spychane na dalszy plan zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z niemowlakami albo małymi dziećmi. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o odpowiednim doborze materiałów, z jakich wykonane są meble.

Niezbędne certyfikaty

Duże znaczenie ma przy tym nie tylko ich jakość, ale i certyfikaty potwierdzające, że meble nie stanowią zagrożenia dla ich małych użytkowników. Jeśli chcemy wyposażyć dziecięcy pokój w ciekawy sposób, powinniśmy wystrzegać się przede wszystkim przed tymi zakupami, które są robione na ostatnią chwilą. Najpierw należy przeanalizować różne propozycje zastanawiając się nie tylko nad ich walorami, ale i nad tym, co w dłuższej perspektywie mogłoby okazać się kłopotliwe.

Przytulny pokój dziecięcy

Bezpieczna konstrukcja

Tu warto wspomnieć o narożnikach, normą są bowiem dziś ich bezpieczne zaokrąglenia. Pozwala to na minimalizację ryzyka urazu, a w dziecięcym pokoju o przypadkowe uderzenia nie jest wcale trudno. Innym wymogiem stawianym meblom dziecięcym jest ich prosta konstrukcja pozbawiona niebezpiecznych otworów oraz innych mechanizmów. O ostrożności nie należy zapominać i wtedy, gdy kupuje się szuflady. W tym przypadku szczególnie duży nacisk należy położyć na specjalny system pozwalający na ich bezpieczne zamykanie. Jeszcze przed zakupem warto też przyjrzeć się krytycznie meblom, może się bowiem okazać, że są one wyposażone w niewielkie części, które są w stanie odpaść podczas nietypowych zabaw, w wymyślaniu których dzieci są ekspertami.

Materiały i skład chemiczny

Bezpieczeństwo samych mebli jest bardzo ważne, nie powinniśmy jednak również zapominać o bezpieczeństwie oraz składzie chemicznym materiałów, z których zostały one wykonane. Najlepiej, jeśli są one naturalne i przyjazne środowisku naturalnemu. Jeśli do ich malowania używano farb lub lakierów, należy zwrócić uwagę na to, czy są one wolne tak od metali ciężkich, jak i od innych szkodliwych substancji, które mogłyby być wdychane przez dziecko podczas jego snu. Każdy produkt, który jest przeznaczony dla małych użytkowników, musi być też opatrzony odpowiednimi atestami. Podstawowym certyfikatem na krajowym rynku jest PN, pozwala on bowiem na upewnienie się, że produkt jest zgodny z krajowymi normami. Dobrze tez jeśli meble są zgodne z Normą Europejską, co zwykle oznacza się jako PN-EN. Oznaczenie ISO/IEC informuje nas z kolei o zgodności mebla z normami międzynarodowymi. Tworzywa, z których wykonuje się meble, również powinny być zweryfikowane.

Monika Brzezińska

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również