img

Na co zwracać uwagę meblując pokój nastolatka?

Nie jest łatwo być nastolatkiem, mamy bowiem do czynienia z czasem, w którym roi się nie tylko od nowych wyzwań, ale i od problemów, o których wiadomo, że nie są łatwe do rozwiązania. W tym burzliwym okresie dziecko dokonuje pierwszych wyborów, staje też przed pierwszymi wyzwaniami i musi radzić sobie z ich złożonością.

Nic zatem dziwnego, że dąży również do tego, aby i jego pokój zmieniał się razem z nim. Jednym z kroków prowadzących do takich zmian wydaje się być zakup nowych mebli. Nie można przy tym zapominać, że samo wyposażenie pokoju nastolatka powinno być neutralne tak, aby dało się uniknąć radykalnych zmian wprowadzanych w bliższej lub dalszej przyszłości. Jedna z bardziej istotnych zmian odnosi się do samego sposobu, w jaki nastolatek postrzega należący do niego pokój. Ten staje się teraz swego rodzaju oazą prywatności, zyskuje też funkcje, których nie pełnił do tej pory. Jego przestrzeń nie jest już wyłącznie miejscem do nauki. To także teren spotkań z bliskimi znajomymi oraz przestrzeń pozwalająca na rozwijanie przez nastolatka jego pasji.

Meble dla nastolatka

Jeśli więc pomagamy nastolatkowi w urządzaniu jego pokoju, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na prostotę, na niewielkiej przestrzeni gromadzi się bowiem coraz więcej rzeczy, a nastolatek nie zawsze radzi sobie tak samo dobrze z zapanowaniem nad nimi.

Biurko

Najważniejszym meblem w pokoju młodego człowieka niezmiennie pozostaje biurko, choć nie można nie zauważyć tego, że zbliżone funkcje zaczyna spełniać również łóżko, na którym nastolatek już nie tylko odpoczywa, ale również chętnie się uczy.

Komfortowe biurko do nauki

Biurko powinno być na tyle szerokie i pojemne, aby pomieściły się na nim rzeczy najważniejsze dla nastolatka. Tu warto pamiętać nie tylko o książkach i zeszytach, ale i o komputerze. Rodzice mogą mieć na ten temat podzielone zdania, nie da się jednak ukryć, że to właśnie komputer jest centrum młodzieńczego świata. Ponieważ biurko nadal jest jednym z centralnych punktów w pokoju, nie można zapominać o roli, jaką ma do odegrania krzesło obrotowe. Te powinno być wygodne i ergonomiczne tak, aby korzystający z niego nastolatek nie ryzykował problemów z postawą.

Łóżko

Wspominane już łóżko także zasługuje na miano miejsca szczególnego, a tym samym nie powinno się ignorować jego znaczenia. Owszem, zwykle kojarzymy je z miejscem przeznaczonym do spania, nie można jednak zapominać o tym, że nastolatek chętnie odpoczywa i uczy się na nim. Kształt łóżka musi podołać wszystkim jego funkcjom, choć więc na rynku nie brakuje zróżnicowanych rozwiązań, doświadczenie podpowiada, że najlepiej zdecydować się na rozkładaną sofę. Warto też zatroszczyć się o to, aby łóżko nie było przesadnie miękkie. Może się wydawać, że zapewnia ono większą wygodę, w rzeczywistości jednak prowadzi do wad postawy.

Monika Brzezińska

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również