img

Najskuteczniejsze sposoby na wyciszenie mieszkania

Gdy w naszych mieszkaniach panuje hałas, trudno liczyć na to, że nie będziemy się irytować z tego pokoju. Nie ma przy tym większego znaczenia to, czy życie uprzykrzają nam dźwięki dochodzące z zewnątrz, czy też te, które trafiają do nas z innych pomieszczeń.

Miejski hałas – problem XXI wieku

Okazuje się zresztą, że nadmierny hałas wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze samopoczucie. Jego nadmiar potrafi być groźny także dla naszego zdrowia, a problemy z koncentracją i rozdrażnienie nie są wcale jedynymi sygnałami, jakie daje nam nasz organizm starając się przekonać nas o tym, że dzieje się coś złego. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może okazać się wyciszenie zajmowanego przez nas mieszkania. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że nie jest to wcale proste zadanie.

Oczywiście, pewną rolę w pomnażaniu hałasu odgrywamy my sami, myśląc o idealnym wyposażeniu wnętrza coraz częściej zapominamy bowiem o tym, jak duże znaczenie mają miękkie tkaniny takie, jak choćby tkaniny dywanowe. Nie można jednak utrzymywać, że nie radzimy sobie z hałasem przede wszystkim dlatego, że projektanci wnętrz wykazują się pewną krótkowzrocznością. Tak naprawdę, kluczową rolę odgrywa w tym kontekście jakość naszych ścian, a ta nie jest przesadnie wysoka. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania w relatywnie nowym bloku, możemy mieć nadzieję, że architekci pamiętali o problemie hałasu i poszukiwali środków zaradczych. Jeśli jednak nasz blok pamięta czasy komunizmy, nie możemy liczyć na tyle szczęścia.

Skuteczne wycieszenie mieszkania

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Naturalnie, jeśli mieszkanie nie zostało wyciszone już na etapie jego budowy, nie oznacza to wcale, że musimy zmagać się z hałasem i nie mamy szans na zapomnienie, jak bardzo potrafi być on męczący. Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu wydaje się pokrycie ścian dodatkową warstwą, o której wiadomo, że będzie ona odpowiedzialna właśnie za izolowanie dźwięków. Tylko od nas zależy, czy odwołamy się w tym kontekście do możliwości tapety akustycznej, czy też do modnych i efektownych paneli ściennych. W naszym interesie jest jednak uzupełnianie wiedzy na temat każdego z wymienionych tu rozwiązań, pomoże nam to bowiem w dokonaniu wyboru, o którym będziemy wiedzieli, że jest trafiony.

Panele akustyczne ścienne

Jeśli zależy nam na naprawdę niezawodnym rozwiązaniu, w pierwszej kolejności zainteresujmy się panelami poliuretanowymi znanymi także jako panele piankowe. Innym ciekawym rozwiązaniem są panele drewniane, również one bowiem są promowane jako te, które będą w stanie zapewnić nam izolację akustyczną pomieszczenia.

Panele gipsowe soundwave

Jeśli szukamy bardziej dekoracyjnych rozwiązań, ciekawą opcją okażą się z pewnością panele gipsowe soundwave. Wspomniana technologia przyczynia się do zwiększenia ilości odbić dźwięku, w związku z czym staje się on nie tylko rozproszony, ale i równomiernie rozprowadzony. Pozwala to tak na eliminację problemów, jakie generuje pogłos, jak i tych, które są związane z echem. Taka opcja sprawdza się zwłaszcza w obszernych pomieszczeniach.

Weronika Stańczyk

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również