img

Prawidłowy montaż paneli ściennych 3D

Montaż paneli ściennych nie wymaga drogiego sprzętu ani specjalnych umiejętności. Za to panele, wykonane najczęściej z drewna lub gipsu, potrafią odmienić każde pomieszczenie. Prezentują się świetnie we wnętrzach nowoczesnych, a także jako urozmaicenie wnętrz klasycznych. Nie są boazerią, która może kojarzyć się staroświecko, choć bezpośrednio do niej nawiązują.

Mogą nadać sypialni lub gabinetowi przytulności, zamienić salon w stare kino, dodać stylu do industrialnej jadalni... Gipsowe panele ścienne 3D występują w rozmaitych wzorach, można tez pokryć je farbą w dowolnym kolorze, w zależności od upodobań. Łatwa jest więc zmiana aranżacji, ale też sam montaż paneli na ścianie. W jaki sposób należy to zrobić i co przygotować?

Oto krótka lista potrzebnych rzeczy:

- listwa startowa, która umożliwi montaż paneli ponad poziomem podłogi,

- poziomica,

- kawałki grubej tektury do przełożenia paneli, które zastąpią krzyżyki - te tradycyjne, plastikowe, mogłoby się trudno wyciągać po zaschnięciu kleju,

- papier ścierny o różnych gęstościach,

- materiał na zaprawki,

- klej go gipsu, gips szpachlowy, gładź gipsowa,

- jeśli panele są drewniane, także piłka do drewna, by móc łatwo przyciąć je do pożądanego wymiaru w razie potrzeby.

Panele ścienne to bardzo ciekawa i modna alternatywa dla tapet, farby, płytek. Gdy narzędzia i materiały są gotowe, pozostaje przystąpić do montażu.

Aranżacja pomieszczenia

Jak prawidłowo zamocować panele?

Sposób montażu właściwie nie różni się od montażu innych płytek, na przykład ceramicznych. Najpierw należy przygotować ścianę, dokładnie ją myjąc, oczyszczając i susząc, a następnie malując gruntem. Gruntuje się także tę stronę paneli, która będzie przylegała do ściany. Ten zabieg zwiększy tempo schnięcia kleju i trwałość montażu. Następnie , jeśli panele będą montowane ponad poziomem podłogi, należy zamontować listwę startową, a później same panele, układając je jeden koło drugiego, z 2 – 3 mm odstępem, przełożonym kawałkami tektury.

Bardzo ważna na tym etapie jest uwaga i skupienie, zwłaszcza gdy wszystkie panele mają tworzyć jednolity, zgrany wzór. Przyklejenie jednego odwrotnie może zniweczyć cały efekt. Klej będzie wiązał się i stabilizował do następnego dnia. Dopiero wtedy można ruchem wahadłowym, ostrożnie wyciągać tekturę spomiędzy paneli, uważając by ich nie naruszyć i nie przesunąć. Można także usunąć listwę. Szczeliny muszą zostać wypełnione gładzią gipsową, a kiedy wyschną, przetarte papierem ściernym. Najlepiej zacząć od gradacji 80, później 120, w końcu 240, aż będą całkiem gładkie i nieodcinające się. Ostatni etap to malowanie – i można cieszyć się niezwykłym wystrojem!

Bartosz Wojciechowski

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również