img

Szafa z ubraniami dla dziecka – jak ją zorganizować?

Szafa z ubraniami dziecka to specyficzne miejsce i wielu osobom wydaje się, że jest to miejsce całkowicie zabałaganione. Jeśli jakiś rodzic ma problemy z jej ogarnięciem, warto przeczytać ten tekst.

Komoda kontra szafa

Komody są przede wszystkim rozwiązaniem dla dzieci najmniejszych, ponieważ są wygodne, a ubrania w nich można po prostu poukładać w kostkę i spokojnie się mieszczą. Kiedy jednak dziecko rośnie i razem z nim rosną ubrania, pojawia się problem przestrzeni. Łatwiej jest ubrania powiesić, przez co zaczyna wygrywać szafa. Komoda oczywiście może zostać jeszcze w czasie, kiedy dziecko potrzebuje już więcej przestrzeni na ubrania, ponieważ zmieścimy w niej spokojnie skarpetki czy czapki, ale bez szafy się już nie obejdzie.

Wybór odpowiedniej szafy to przede wszystkim kwestia dopasowania jej do pomieszczenia. Najbardziej użyteczne są zazwyczaj szafy z przesuwanymi drzwiami, ale szafy narożne też mogą być bardzo dobre.

Organizacja przestrzeni w szafie

Kluczem do sukcesu i tak jest zawsze odpowiednia organizacja szafy. Najlepiej jest ograniczać ilość rzeczy znajdujących się w nich w danym czasie. W lecie na pewno nie będzie potrzeba szalika czy kurtki, więc te rzeczy można przenieść gdzieś indziej, na przykład zapakować do pudełka i zaparkować na strychu. Jeśli nie mamy strychu, alternatywą dla niego będzie chociażby szafa rodziców, jej górne półki. Trzeba też zawczasu wyrzucać rzeczy, z których dziecko wyrosło.

Garderoba dziecięca

Dobrą praktyką w szafach dzielonych przez dwójkę i więcej dzieci jest układanie rzeczy tematycznie. Wtedy takie same rzeczy Będą obok siebie i nawet jeśli będą bardzo różne, będzie można łatwiej je znaleźć, jeśli spodnie będą obok spodni. Mimo to, ubrania powinny mieć osobne stosy. Jeśli za każdym razem trzeba będzie przekopywać piramidy bluzek, by dziecko dokopało się do swoich, będzie to problem.

Dodatki i akcesoria w dziecięcej szafie

Ciekawym pomysłem w szafie są zawsze specjalne wieszaki-organizery, dzięki którym możliwe jest zorganizowanie dodatkowych półek i wieszaków. Są to akcesoria przeznaczone do przechowywania małych rzecz, dzięki którym na przykład majtki nie muszą leżeć na dole na stosie, ale będą wisiały koło innych zawieszonych rzeczy. Ułatwia to organizację i ratuje duże ilości miejsca. Takie narzędzia dostępne są w różnych formach. Dla dzieci najlepiej jest wybierać opcje materiałowe, chociaż plastiki też na pewno nie będą złe.

Takie uporządkowanie szafy to naprawdę długa lista zalet. W pierwszej kolejności jest to oczywiście możliwość szybszego znajdowania potrzebnych rzeczy, ale rodzice zawsze sobie cenią naukę porządku, jaka w ten sposób otrzymują dzieci. Dobry układ ubrań sprawia także, że okazuje się, iż szafa jest zdecydowanie bardziej pojemna od tego, co wydawało nam się na początku i bardzo często w efekcie powstaje nawet zapas wolnej przestrzeni, coś wręcz nie do pomyślenia.

Weronika Stańczyk

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również