img

Pokój dla przedszkolaka

Życie rodzica to mnóstwo radości, ale też ogromna ilość większych i mniejszych problemów do pokonania oraz obowiązków do wypełnienia. Jednym z takich problemów jest urządzenie pokoju przedszkolaka, które nie jest znowu takie trudne, ale trzeba wiedzieć, co się robi.

Kwestia koloru

Większość rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, ale dzieci do 3 roku życia mają poważne problemy z rozróżnianiem kolorów i jeśli pomieszczenie nie jest skontrastowane, dla dziecka będzie jednorodne. Na pewno można korzystać z klasycznej już zieleni czy błękitu pastelowego do pokoju malucha, ale nie można zapominać o kontraście. W wieku trochę późniejszym dziecko zaczyna już dobrze rozpoznawać kolory i ma swoje preferencje odnośnie wyglądu pomieszczenia. Dla dziecka w wieku przedszkolnym jest to już ważne i maluch powie nam, co lubi, ale dodatkowo kolory mają też wpływ na zachowanie dziecka. Warto jest stosować kolory uspokajające, czyli biel pomieszaną z zielonym i niebieskim. Biały kolor jest tutaj zdecydowanie najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny tym bardziej, że w praktyce nie da się go przedawkować w pokoju dla dziecka.

Wydzielanie stref w pokoju

Dla nas, dorosłych, oczywistym jest, że każda czynność ma swoje miejsce. Dla dziecka takie oczywiste już to nie jest – musi się tego nauczyć. Dlatego w pokoju dla dziecka należy wyraźnie wydzielać określone strefy dla określonych czynności. W praktyce oznacza to oczywiście przede wszystkim strefy zabawy, snu i pracy, przy czym praca polega w tym czasie jeszcze głównie na zabawie. Miejsce pracy powinno posiadać wolną przestrzeń, najlepiej na dywanie, gdzie dziecko może robić dowolne rzeczy, jak również jakiś stoliczek, gdzie będzie mogło wygodnie rysować czy poddawać się innym zajęciom praktycznym.

Wyposażenie pokoju dziecka

W takim pokoju powinien panować porządek, do czego w największym stopniu przykładać się będzie mebel odpowiedzialny za przechowywanie rzeczy. Bardzo istotne jest to, by taki mebel mógł być bez problemu obsługiwany przez dziecko, co w praktyce oznacza kosz lub wielki kufer, w którym dziecko otworzy wieko i będzie mogło wrzucać swoje zabawki. Ważna jest prostota takich rozwiązań.

Biurka

Dla przedszkolaka biurko nie jest jeszcze aż tak ważne, ale już jest ważne. Musi być odpowiednie, czyli powinno mieć około metra szerokości i pół metra głębokości. Bardzo dobrą funkcją jest możliwość nachylania blatu. Już kilka stopni sprawi, że dla dziecka takie biurko będzie zdecydowanie bardziej wygodne. Warto jest też postarać się, by wykonane było z materiałów wytrzymałych, a jego blat nie był połyskujący. Połyskujące blaty utrudniają skupienie się na pracy.

Łóżko

Mimo wszystko najważniejszym elementem pokoju dziecka jest łóżko, ponieważ będzie w nim spędzało dużo czasu. Łóżko powinno mieć trochę zapasu, by dziecko za szybko z niego nie wyrosło, ale nie może być też za duże, ponieważ większe materace to materace dla dorosłych, a dzieci nie powinny spać na materacach dla dorosłych. Są dla nich za grube i mają nieprawidłową w stosunku do ich potrzeb twardość.

Bartosz Wojciechowski

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również