img

Pokój dla rodzeństwa

Każdy człowiek, nawet bardzo młody, chciałby mieć własny kąt w mieszkaniu. Niestety nie zawsze istnieje możliwość, by urządzić osobne pokoje dla każdego z dzieci – głównie ze względu na metraż mieszkania. Wystarczy jednak urządzić przestrzeń z głową, by dwójka pociech mogła czuć się komfortowo we wspólnym pokoju, spokojnie odpoczywać, bawić się i uczyć.

Odpowiednie urządzenie pokoju pozwoli także zażegnać konflikty między rodzeństwem. Niezależnie od wieku dzieci, a także wtedy, gdy mają całkiem odmienne osobowości i zainteresowania, istnieje wiele możliwości aranżacji takiego pomieszczenia. Oto kilka użytecznych wskazówek, które pozwolą stworzyć rodzeństwu wspólną, funkcjonalną przestrzeń, gdzie dzieci będą czuły się świetnie.

Jaki dobór mebli?

Warto poszukać takich mebli, które pozwalają na wydzielenie stref i oszczędność powierzchni. Łóżko piętrowe w niewielkim dziecięcym pokoju jest niezastąpione – angażuje przestrzeń wzwyż, nie zajmując jej na podłodze. Świetnym pomysłem będzie jasne drewno, na przykład buk lub lipa. Pokój dziecięcy utrzymany w odcieniach bieli, pastelowych i innych jasnych będzie się wydawał większy, nie przytłoczy i nie sprawi wrażenia nieporządku i ciasnoty. W kwestii przechowywanie dobrze sprawdzi się podwójna, obszerna szafa. Każde z dzieci powinno mieć wyraźnie wydzielone miejsce na swoje przedmioty – a im starsze będzie, tym więcej ich zgromadzi. Podwójna, duża szafa załatwi kwestię przechowywania ubrań. Na zabawki, przybory szkolne czy książki trzeba będzie wybrać oddzielne regały, szafki.

Kącik do zabawy

Gdzie się bawić?

Kącik zabaw dla maluchów można urządzić wspólny – najlepiej wokół małego stoliczka, dopasowanego wysokością do wzrostu dzieci oraz pasujących krzesełek. Blat powinien być wystarczająco duży, by dwójka dzieci mogła przy nim swobodnie rysować czy układać puzzle. Z czasem stoliczek można zamienić na miękki dywan i kosze z zabawkami. Dzieci nie zawsze mają ochotę bawić się razem – warto więc, jeśli tylko wielkość pokoju na to pozwala, urządzić dwa kąciki.

Nauka i skupienie

W przypadku dzieci w wieku szkolnym najkorzystniejsze będzie rozdzielenie ich biurek – nie będą się wtedy wzajemnie rozpraszały. Idealnie byłoby, gdyby biurka stały pod oknem – nawet najlepsza lampka biurowa nie zastąpi naturalnego światła. Jeśli nie istnieje możliwość oddzielenia miejsc do nauki, biurka można połączyć. Warto wybrać takie, które mają dużo szuflad i szafeczek na przybory szkolne.

O czym warto pamiętać?

Najistotniejsze są kwestie bezpieczeństwa – brak ostrych kantów w ryzykownych miejscach i wystających uchwytów i gałek w przypadku młodszych dzieci. Równie istotne będzie umożliwienie pociechom spersonalizowania swojego pokoju. Może to być choćby umieszczenie motywów z ulubionej bajki czy też zastosowanie najbardziej lubianych przez dziecko kolorów.

Bartosz Wojciechowski

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również