img

Pokój rośnie razem z dzieckiem

Wyposażenie pokoju dziecka nie może być kupione po prostu raz na długie lata, bo musi ono być dopasowane do potrzeb dziecka niczym ubrania. Można jednak wyraźnie ograniczyć koszty i problemy corocznej wymiany mebli, jeśli podejmie się kilka mądrych decyzji pozwalających na uzyskanie większej uniwersalności wybranych rozwiązań.

Projekt pokoju

W pokoju dziecka zawsze istnieją dwa podstawowe elementy, które kupuje się z myślą, że przetrwają przez lata. Jest to łóżko i jest to biurko. Oba te elementy będą miały bardzo istotny wpływ na zdrowie i komfort dziecka. Już od najmłodszych lat trzeba uczyć dziecko pracy przy biurku, ale oczywiście trzeba mu do tego przygotować odpowiednie warunki.

Typowym błędem jest dobieranie mebli zbyt wysokich. Mierzymy pokój, mierzymy meble, ale nie mierzymy dziecka, przez co meble są potem źle dopasowane do jego potrzeb. W ten sposób możemy zepsuć wzrok i sylwetkę dziecka. Wczesne wady wzroku są nieraz powodowane patrzeniem na blat ze złego kąta, co wynika z jego złej wysokości.

Ergonomiczne biurko

Kupując biurko, ważne jest postawienie na produkt, który został robiony z myślą o dzieciach, a nie o młodzieży czy dorosłych. Takie biurko ma inne rozmiary i inny kształt. Dobrym pomysłem jest zakup biurka z regulowanym blatem. Dla małych dzieci regulacja powinna zamykać się w przedziale 50-75 centymetrów, co umożliwi stworzenie wygodnej przestrzeni do pracy dla dziecka.

Wygodne biurko dla dziecka

Z biurkiem kupuje się krzesło. Powinno być wygodne i regulowane w wielu płaszczyznach. Najważniejsze jest podparcie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz dla łokci, bo jeśli dziecko opiera się na stole, kręgosłup bardzo na tym cierpi. Dużo miejsca przy biurku pozwala właśnie na wygodne rozłożenie rąk.

Łóżko

Bardzo wiele kwestii musi być rozważone, zanim dokona się wyboru łóżka dla dziecka. Warto jest zacząć od bardzo prozaicznej kwestii dotyczącej bezpieczeństwa łóżka, czyli tego, jakimi farbami zostało pomalowane. Lakiery i farby wykorzystywane do wykańczania łóżek muszą mieć odpowiednie atesty gwarantujące, że są bezpieczne dla dziecka.

Łóżko powinno mieć możliwość wykonywania odpowiedniej regulacji, co przekłada się na jego większą uniwersalność. Regulowane łóżko będzie w stanie służyć dziecku znacznie dłużej.

Kolor łóżka może się wydawać mało znaczącym drobiazgiem, ale warto jest przyjrzeć się także temu. Dziecko będzie razem z łóżkiem dorastało, więc musi ono być odpowiednie dla malucha, ale nie powinno odstraszać dziecka trochę starszego. Biel to zwykle dobry kolor, podobnie brąz.

Z łóżkiem musi być dobry materac. Optymalny materac dla dziecka nie powinien być gruby, ale nie powinien być też cieńszy niż 10 centymetrów. Jego twardość powinna być określana jako średnia.

Monika Brzezińska

Redakcja overground.com.pl

Zobacz również